Rock 'n' Roll (magazine), July 1991

From The Elvis Costello Wiki
Jump to navigationJump to search
... Bibliography ...
727677787980818283
848586878889909192
939495969798990001
020304050607080910
111213141516171819
202122232425 26 27 28


Rock 'n' Roll

Poland publications

European publications

-

ELVIS COSTELLO

“Mighty Like A Rose” Warner Bros.

translate
   Grzegorz Brzozowicz

4-star reviews4-star reviews4-star reviews4-star reviews
The Other Side Of Summer/Hurry Down Doomsday (The Bugs Are Taking Over)/How To Be Dumb/All Grown Up/Invasion Hit Parade/Harpies Bizarre/After The Fall/Georgie And Her Rival/So Like Candy/Interlude: Couldn’t Call It Unexpected No. 2/Playboy To A Man/ Sweet Pear/Broken/Couldn't Call It Unexpected No. 4
Produkcja – Mitchell Froom, Kevin Killen & D.P.A. MacManus (Elvis Costello)

Wiele znajduję podobieństw w pozycji, jaką do niedawna zajmosał na naszym rynku zespół R.E.M. i jaką wciąz posiada Elvis Costello. Wykonawcy ci nagrali wiele wspanialych albumów, noszeni byli na rękach przez krytyków, sprzedawali ogromne ilości plyt, a mimo to u naszych prezenterów radiowych nie mieli szans. Co za tym idzie – takze u słuchaczy. Wystarczył jeden chwytliwy przebój „Losing My Religion”, by Atheńczyków nad Wislą okrzyknięto rewelacją. Nagle stali się w Polsce ptactwem łownym, na giełdach ich plyty osiągają zawrotne ceny. Czy będzie tak z Costellem?

Dwa najświeźsze albumy tego ostatniego wskazują na podobne obszary muzycznej penetracji, co u R.E.M. – owców. Elvis Costello trudno jest nazywać angry young man, mało pozostalo w jego muzyce ze stylistyki nowofalowej. On sam nazywa siebie „dojrzalym pseudoamerykańskim nowym tradycjonalistą”. Do sukcesu na naszym rynku brak Elvisowi właśnie porywającego przeboju. Teoretycznie „The Other Side Of Summer” spełnia wszelkie wymogi hitu, nie rokuję mu jednak u nas większego powodzenia. Na „Mighty Like A Rose” znajdzie się jeszcze kilka wpadających w ucho melodii (chociazby „Georgie And Her Rival”), dwie przepiękne ballady („So Like Candy” i „Sweet Pear”) w niczym nie ustępujące klasycznym już kompozycjom „Alison”, „Everyday I Write The Book” czy „I Want You”, lecz nie ta strona twórczości EC najbardziej fascynuje krytyków. I tym razem Elvis zdołał napisać kilka scenariuszy do nocnych horrorów („How To Be Dumb”, „Hurry On Doomsday”...). Ta ostatnia dzięki swej poszarpanej strukturze muzycznej i wspaniałej interpretacji jest moim faworytem na plycie. Zaraz przy niej postawiłbym przepełniona celtyckim mistycyzmem, napisaną wspólnie z zoną Cait O’Riordan pieśń „Broken”. „After The Fall” ze swoją gitarą brzmi jak jakiś nieznany utwór z plyty Cohena „Songs Of Love And Hate”. Kulminacja następuje wraz z finałową kompozycją opartą na stylistyce nowoorleańskiej. Ta piosenka dowodzi geniuszu Costella jako aranżera, który w doskonały sposób wykorzystal moźliwości zespołu instrumentów dętych The Dirty Dozen Brass Band, grającego prawdziwy marsz pogrzebowy.

Potężny Jak Róźa” zrealizowany został przez podobną grupę muzyków sesyjnych, co poprzedni album „Spike” (m. in. Nick Lowe, Benmont Tench, Jim Keltner...) Warto odnotować, że w „Invasion Hit Parade” solo na trąbce zagrał ojciec Elvisa Ross MacManus.

Jako calość plyta jest znacznie bardziej porywająca od poprzednich i przypomina najlepsze dokonania Boba Dylana z lat 60. Czy zespoło The Band. Z pewnością muzyka obecnie tworzona przez EC nie jest tak czadowa jak ta z początków jego kariery, niemniej wierzcie mi, że warto się z nim zaprzyjaźnić.


Tags: Mighty Like A RoseMitchell FroomKevin KillenR.E.M.The Other Side Of SummerGeorgie And Her RivalSo Like CandySweet PearAlisonEveryday I Write The BookI Want YouHow To Be DumbHurry Down Doomsday (The Bugs Are Taking Over)Cait O'RiordanBrokenAfter The FallLeonard CohenThe Dirty Dozen Brass BandSpikeNick LoweBenmont TenchJim KeltnerInvasion Hit ParadeRoss MacManusBob DylanThe Band

-

Rock 'n' Roll, July 1991


Grzegorz Brzozowicz reviews Mighty Like A Rose.

Images

clipping
Clipping.


-



Back to top

External links